ENDORSEMENTS

Our Partners in Labor

Inter Faculty Organization

International Union of Operating Engineers – Local 49

LiUNA! – Laborers International Union of North America – Minnesota & North Dakota

SMART Sheet Metal Workers Local 10 – Minnesota, North Dakota & South Dakota

North Central States Regional Council of Carpenters

Minnesota State Council of Machinists

Teamsters Joint Council 32

IBEW Minnesota State Council

Minnesota Association of Professional Employees (MAPE)

United Steelworkers District 11

Minnesota Pipe Trades

Ironworkers Local 512

IUPAT – District Council 82

Education Minnesota

Minnesota Building and Construction Trades Council

Minneapolis Fire Fighters Local 82

Brotherhood of Maintenance of Way Employes Division

United Food and Commercial Workers Local 1189

Brotherhood of Locomotive Engineers and Trainmen

Minnesota Professional Fire Fighters

American Federation of Government Employees

Vice President Mondale
Congressman Collin Peterson
Congresswoman Betty McCollum
Minneapolis Mayor RT Rybak
Minneapolis Mayor Jacob Frey
David Wellstone

State Elected Officials

Rep Clark Johnson
Rep Rob Ecklund
Rep Jack Considine
Rep Jamie Becker-Finn
Rep Cheryl Youakim
Rep Paul Marquart
Rep Jeanne Poppe
Senator Erik Simonson
Senator Nick Frentz
Senator Jason Isaacson
Senator Jim Carlson
Senator Dan Sparks
Senator Chuck Wiger
Senator Jerry Newton
Senator Greg Clausen

Senator Karla Bigham
Senator Tony Lourey
Senator Foung Hawj
Former Rep Yvonne Selcer
Former Rep Robin Brown
Former Rep John Dorn
Former Rep John Persell
Former Rep Loren Solberg
Former Rep Ted Suss
Former Rep Ruth Johnson
Former Rep. Patti Fritz
Former Senator Steve Kelley
Former Senator Matt Schmit
Former Senator Kevin Dahle
Former Senator Rod Skoe
Former Senator Tom Saxhaug
Former Senator Alice Johnson
Former Senator Sharon Ropes
Former Senator Roger Reinert
Former Senator Terri Bonoff

DFL Party Leaders

CD 1 Chair Deb Hogenson
CD 1 Vice Chair Jim Hepworth
CD 1 Secretary Chris Phan
CD 2 Vice Chair Greg Hansen
CD 3 Chair Cheryl Poling
CD 7 Vice Chair Nancy Larson
CD 7 Outreach & Inclusion Officer Dyna Sluyter
Former CD 8 Chair Justin Perpich
DFL State Party Director Joel Heller
Former DNC Member Nancy Schumacher
DNC Member & Brown County Chair Lori Sellner
SD 1 Chair Val Solem
SD 2 Chair Ted Fiskevold

SD 24 Chair Robert Hunter
SD 27 Chair Joe Brown
SD 28 Chair Jack Krage
SD 59 Chair Jeffrey Strand
Sibley County Chair Barb Johnson
Winona County Chair Bill Harris
Waseca County Chair Craig Brenden
Mower County Chair Dale Chidester
Martin County Chair Greg Graif
LeSueur County Chair Greg Davis
Jackson County Chair Sharon Erpestad
Houston County Chair Teresa O’Donnell-Ebner
Faribault County Chair Joan Muth-Milks
Wilkin County Chair Vernae Hasbargen
Marshall County Chair Gail Larson

Local Elected Officials

Robbinsdale School Board  – Michael Herring
Robbinsdale School Board – David Boone
Robbinsdale School Board – Pam Lindberg
St. Louis Park School Board – Anne Casey
St. Louis Park School Board – Mary Tomback
St. Louis Park School Board- Karen Waters
St. Louis Park School Board – Ken Morrison
Richfield School Board – Crystal Brakke
Hopkins School Board – Chris LaTondresse
Hopkins School Board- Jen Bouchard
Former Hopkins School Board – Betsy Tate Anderson
North St. Paul School Board – Nancy Livingston
Esko School Board -Todd Rengo
St. Clair School Board – Jim Grabowska
Minneapolis Council Member Andrew Johnson
Duluth Council Member Noah Hobbs
Duluth Council Member Renee Van Nett
Former Duluth Council Member Dan Hartman
Edina City Council Member Kevin Staunton
Golden Valley Council Member Joanie Clausen
Golden Valley Council Member Gillian Rosenquist
Hopkins Council Member Katy Campbell
Andover City Council Valerie Holthus
Little Canada Council Member Christian Torkelson
Moorhead Council Member Mari Dailey
Former Virginia City Council Member Nevada Littlewolf
Edina Mayor Jim Hovland
Golden Valley Mayor Shep Harris
Mountain Iron Mayor Gary Skalko
Waseca Mayor Roy Srp
New Ulm Mayor Robert Beussman
Maplewood Mayor Nora Slawik
Former Mayor of Blaine El Tinklenberg
Carver County Commissioner Randy Maluchnik
Blue Earth County Commissioner Vance Stuehrenberg
Pope County Commissioner Gordy Wagner
Beltrami County Commissioner Reed Olson
Hennepin County Commissioner Linda Higgins

National Leaders

General Wesley Clark
Senator Max Cleland
Congressman Barney Frank
Judy Shepard